RSS
środa, 29 lutego 2012
Dwa lata minęły

Nic wielkiego, oprócz trwającego od dawna rozczarowania. Że się nie udało, i że pewnie nigdy się nie uda pozbyć wirusa. Transaminazy jak zwykle wysokie, bo niby jakie mają być? 20 lat minie w tym roku od wykrycia zakażenia, a ile lat wcześniej był? Nie wiem - ale minimum 2.

14:31, hcvplus
Link Komentarze (1) »
wtorek, 19 stycznia 2010
Mija rok

Po kolejnym leczeniu I&Ryb. już miało być dobrze, od ponad roku, od początku leczenia wirusa nie było. Trudy leczenia dał się jakos znosić, bo była nadzieja na konec tej historii. Tylko zostało ostatnie badanie. Nie odbierałem długo wyników. Ponad miesiąc. Poszedłem, no i wszystko wróciło. Plus. Nic nie dały wysiłki znoszenia zastrzyków, któe samodzielnie sobie robić. Nie ma na razie żadnych nowych sposobów. 

08:55, hcvplus
Link Komentarze (1) »
niedziela, 22 listopada 2009
Nowe leki

To dość wiekowy już artykuł, i dla nie-medyków - prawie nie do przejścia :)

Ale trzeba mieć nadzieję, że jakoś uda się usunąć gościa.

http://www.pzh.gov.pl/oldpage/przeglad_epimed/60-4/604_11.pdf

16:53, hcvplus
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 października 2009
i jeszcze znalezione w sieci

I jeszcze znalezione w sieci - "Zycie Warszawy":

14 października 2009 r. w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Szczyt pt. „HCV – The Quiet Epidemic. Preventing, Diagnosing and Treating Hepatitis C: Best Practice and Issues in Eastern Europe and Eurasia”.

Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Wspólnoty Niepodległych Państw: eksperci w obszarze chorób zakaźnych, członkowie Parlamentu Europejskiego, osoby kształtujące politykę zdrowotną, przedstawiciele rządów poszczególnych państw oraz instytucji związanych z problematyką zakażeń HCV.

W trakcie Międzynarodowego Szczytu będą dyskutować na temat profilaktyki, rozpoznawania i leczenia Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C. Kluczowym punktem Szczytu będzie przedstawienie unikatowego dokumentu pt.: „Biała Księga”. W dokumencie zostaną przedstawione wnioski i dane z dużego, międzynarodowego projektu badawczego, w trakcie którego badano skalę infekcji wirusem HCV w krajach zaproszonych do uczestniczenia w Szczycie, a także omówione perspektywy wpływu społecznego i gospodarczego wirusa HCV na te państwa.

Badania anty – HCV, pomimo braku objawów choroby powinny wykonać osoby z następujących grup ryzyka:

· osoby, które miały przetaczaną krew przed 1992 rokiem

· osoby przewlekle chore – mające częsty kontakt z instytucjami ochrony zdrowia (w tym hospitalizowane)

· osoby, które mają wykonany tatuaż sprzętem wielokrotnego użytku

· osoby z przewlekłymi chorobami wątroby

· osoby uzależnione od narkotyków, które choć raz przyjęły narkotyk drogą dożylną

· osoby, które mają lub miały wielu partnerów seksualnych zarówno w kontaktach homo jak i heteroseksualnych

· wszyscy pracownicy ochrony zdrowia, policjanci i służby ratunkowe

HCV – wirus zapalenia wątroby typu C wywołuje u człowieka ostre lub przewlekłe zapalenie wątroby, które w konsekwencji powoduje marskość wątroby lub rozwój raka wątrobowo – komórkowego.W Polsce szacunkowa liczba zakażonych może wynosić nawet 730 000 osób, z tego ok. 700 000 osób nie wie, że jest chora.Zakażenie wirusem HCV jest bardzo często określane jako „cicha epidemia” za względu na wieloletni bezobjawowy przebieg. Zwykle choroba rozpoznawana jest przypadkowo, w czasie rutynowych badań, często po wielu latach trwania zakażenia.Do zakażenia wirusem HCV dochodzi podczas kontaktu z krwią

http://www.zw.com.pl/artykul/363035,410031_Warszawiacy_za_darmo_zbadaja_sie_na_obecnosc_przeciwcial_ANTY_HCV.html

 

14:13, hcvplus
Link Dodaj komentarz »
Darmowe badania na obecność przeciwciał hcv

W metrze widziałem reklamę - może komuś się przyda? Odkąd wiem o wirusie - odtąd pojawia się niepokój, że komuś z bliskich coś grozi. Nie można się nie kaleczyć - ale zwykła ranka z krwią inaczej jest widziana. Przypomina.

 

http://warszawa.naszemiasto.pl/wydarzenia/1058920.html

AUTOR Anna Rokicińska "Sprawdź, czy nie zaraziłeś się wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Darmowe badania w tym kierunku można wykonać jutro w dwóch placówkach.


Aby skorzystać z tej oferty i przebadać się na obecność przeciwciał anty-HCV, należy zgłosić się do punktów pobrań Synevo lub umówić się telefonicznie: ul. Dzika 4 (dni powszednie w godz. 7-17, tel. 022 636 37 86) albo ul. Gdecka 3 (w dni powszednie w godz. 7-11, tel. 022 435 32 18). Badania będą wykonywane do wyczerpania puli testów. 

Aby stwierdzić obecność wirusa, pobierana jest krew pacjenta. Wirus HCV wywołuje tzw. żółtaczkę typu C. To groźna choroba, która rozwija się bezobjawowo. Zakażenie wirusem prowadzi do marskości wątroby lub też jej raka. Wirus może rozwijać się w organizmie nawet 20-30 lat. 

Szacuje się, że w Polsce jest prawie 700 tys. zakażonych wirusem HCV. Aż około 96 proc. zakażonych nie jest świadomych swojego stanu i może stanowić źródło dalszych zakażeń. Wczesne wykrycie tej żółtaczki zapobiega przenoszeniu się choroby na innych i daje możliwość zatrzymania infekcji u nosiciela."

14:08, hcvplus
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 października 2009
Depresja i HCV

W momentach, gdy nie ma innych dolegliwości - spadek nastroju, lęk jest codziennym i najbardziej dokuczliwym objawem ubocznym choroby. I nie chodzi tu o strach dotyczący śmierci, konfrontacji z chorobą, itp. (ten zdarza się po wielu latach od zkażenia juz rzadko) - to raczej kłopoty z koncentracją uwagi, zapominanie, niemożność ogarnięcia kilku spraw na raz, poczucie przeciążenia. Tak przynajmniej jest u mnie. To bardzo utrudnia pracę i codzienne życie. Bardziej niż dolegliwości inne - mimo postępującego włóknienia.

Niżej linki do artykułów na temat HCV i depresyjności.

http://www.pzh.gov.pl/oldpage/przeglad_epimed/59-2/592_56.pdf

"U części osób zakażnych HCV dochodzi do spadku nastroju,
rozdrażnienia, przewlekłego zmęczenia, stanów lękowych, a czasem
nawet do depresji (u ok. 28-40% chorych). Zdarzają się też problemy
z koncentracją i zapamiętywaniem. Powodem takich stanów jest to,
że wirus HCV przenika do mózgu i w nieznaczny sposó wpływa
na jego działanie. Jest to w pełni odwracalne i po wyleczeniu zanika."
http://www.hcv.pl/abecadlo.pdf
12:00, hcvplus
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 września 2009
Myśleć nie myśleć

Tak się łapię na tym, że coraz mocniej czuję się złapany w pułapkę. Obniża się sprawność. Wypadam z działań, które kiedyś cieszyły. Chce się mniej. Nie wiem, czy to jest tak, że choroba spycha w depresję, czy też jest inaczej? Ale przecież w codziennym działaniu nie ma zmian, które dopiero mają nadejść. Może to własnie jest problemem. Oczekiwanie na nie. Nie ma rozsądku w tym. Nie ma - bo szkoda dni, które i tak liczone inną miarą.

I jeszcze pustka. Nie ma z kim porozmawiać. Nie można liczyć na pocieszanie. Zresztą co ono daje? Choroba nie do wyleczenia pokazuje, że granice między beztroską a nieustanną troską są wyraźne.

00:43, hcvplus
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 września 2009
Nie pamiętam o chorobie, ale ona jest i nic tego nie zmieni

Choruję od niewiadomo kiedy, wiem o chorobie od dawna, na co dzień nie myślę o niej często. Jestem 1 z 700 tys. zakażonych - bo takie są szacunkowe wyliczenia liczby chorych w Polsce. Bardzo mało osób wie, że zostało zakażonych.

Najgorsza jest nieuchronność postępującej choroby i brak szans na jej pozbycie się. Leczenie interferonem nic nie dało. I jeszcze złość na to, że ktoś czegoś niedopatrzył, zaniedbał - ja płacę za to słabością i ciała i duszy - bo co można robić? No może powinno się korzystać intensywniej z tego czasu, ale to łatwiej mówić czy pisać niż robić. Widziałem, że wiele osób pisząc pomaga sobie pozbyć się ciężaru chorowania. Spróbuję. 

01:13, hcvplus
Link Dodaj komentarz »